295864-2018 - ÄndringSverige-Vällingby: Byggnation av flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Plankan 24 Nyproduktion av flerbostadshus samt takpåbyggnad
Referensnummer: 18/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Svenska Bostäder avser att på totalentreprenad uppföra nyproduktion
Av 92 lägenheter, varav 50 st. är studentlägenheter, på kv. Plankan 24´s innergård. Entreprenaden omfattar även påbyggnad av 66 st. lägenheter på befintlig huskropp inom kvarteret.