Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredning av förutsättningarna för ett handelssystem för övergödning
Referensnummer: 2008-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet är att redovisa och utvärdera möjligheten samt ta fram en strategi för genomförandet av ett internationellt handelsssystem för övergödning för Östersjöregionen.
Uppdraget ingår som ett projekt i HaVs övergripande program för övergödning och kommer vara ett stöd för flera ingående projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73200000 FoU-rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen