2. Förfarande
Förfarande
Titel: Investeringsfrämjande tjänster för svenska scaleup-bolag inom energisektorn i tillväxtfas
Beskrivning: Upphandlad leverantör ska genomföra ett antal insatser i syfte att öka förutsättningarna för svenska tillväxtbolag att få in internationellt kapital och ägande. Det främsta målet med den upphandlade tjänsten är att öka investeringarna i svenska tillväxtbolag från privata och internationella investerare. Ett annat mål är att öka intresset för svenska företag i branschen. Ett intresse som på lite sikt också kan leda till en investering.
Intern identifierare: 2026-4038
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Utvärdering
Beskrivning: Av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav i upphandlingsdokumenten kommer myndigheten att anta det anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, baserat på resultatet från genomförd kvalitetsutvärdering och bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Intern identifierare: 1890329-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på leverantör (1)
Beskrivning: Upphandlad leverantör ska genomföra ett antal insatser i syfte att öka förutsättningarna för svenska tillväxtbolag att få in internationellt kapital och ägande. Öka tillväxttakten i sektorn och på det viset påskynda energiomställningen och bidra till de energi och klimatpolitiska målen. Målsättningar och effekter som myndigheten vill uppnå Det främsta målet med den upphandlade tjänsten är att öka investeringarna i svenska tillväxtbolag från privata och internationella investerare. Ett annat mål är att öka intresset för svenska företag i branschen. Ett intresse som på lite sikt också kan leda till en investering.
Intern identifierare: 1890383-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på tjänsten (1)
Beskrivning: Ramavtal. Maximalt tre leverantörer kommer antas. Strikt rangordning. Där leverantör nr 1 tillfrågas först. Anbudsgivaren ska för tjänsten kunna erbjuda nedan listade konsulter i sitt anbud. Erbjudna konsulter ska inneha dokumenterad erfarenhet för inom upphandlingens efterfrågade och beskrivna tjänste-/avtalsområde: Två (2) st konsulter enligt kompetensnivå 1 Två (2) st konsulter enligt kompetensnivå 2 Två (2) st konsulter enligt kompetensnivå 3 Minst fyra (4) olika konsulter ska erbjudas i anbudet, vilket innebär att samma konsult kan erbjudas för att uppfylla två (2) olika kompetensnivåer.
Intern identifierare: 1890385-2