2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel
Beskrivning: Ramavtalet omfattar hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel (”hyresobjekt”) främst för bygg- och anläggningsverksamhet men även för andra uppdrag eller evenemang, mm för samtliga av Kristianstads kommuns verksamhetsområden. Kommunens behov av hyresobjekt kan vara både planerade och akuta.
Intern identifierare: TN 2025/865
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34928420 Varningslampor för trafikfara, 34928460 Trafikkoner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal för hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel