Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och skötsel av yttremiljö
Referensnummer: KLF 2023/722
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Luleå kommuns behov av drift och skötsel av kommunens fastigheter så som; skolor, förskolor, vård- och omsorgsboenden, bostäder och fritidsanläggningar etc. med tillhörande parkeringar samt snöröjning av enstaka mindre byavägar. Upphandlingen omfattar även Luleå Miljöresurs ABs behov av snöröjning kring VA-anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2