296040-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Restaurangutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restaurangutrustning
Referensnummer: V 2017/687
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39315000 Restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Köksutrustning inklusive reparationer till de restauranger samt caféer som Lunds universitet ansvarar för.
Omfattning
Upphandlingen omfattar köp samt leverans av restaurang/storköksutrustning till restauranger och caféer som Lunds universitet ansvarar för. Upphandlingen omfattar också reparation och service av befintlig utrustning.Upphandlingen omfattar samtliga i ett storkök förekommande maskiner och tillhörande utrustningar samt service och reparation av dessa.
Exempel på produkter som skall finnas i anbudsgivarens sortiment:
diskmaskiner, kylskåp, frysskåp, kombiugnar, kokgrytor, stekbord, spisar, värmeskåp och beredningsmaskiner
Upphandlingen omfattar ej nyinstallation av nytt kök.
Lunds universitet totala behov uppskattas till ca 1.500.000 SEK/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 42000000 Industrimaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds universitet totala behov uppskattas till ca 1.500.000kr/år.