296044-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kuvöser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientplatser med digitalt och integrerat beslutsstöd och integrerad videokamera (avancerad öppenvårdskuvös)
Referensnummer: LS 2018-0432
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33152000 Kuvöser
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting (SLL) inbjuder er att inkomma med en ansökan om deltagande i en samordnad upphandling om att inrätta innovationspartnerskap (Innovationspartnerskap) gällande ett totalåtagande för utveckling, färdigställande, köp och leverans av patientplatser med integrerat digitalt beslutsstöd och integrerad videokamera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32330000 Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning, 32333000 Videobandspelare eller videoavspelare, 33100000 Medicinsk utrustning, 33172200 Utrustning för återupplivning, 33197000 Medicinsk datautrustning, 48814000 Medicinska informationssystem, 73100000 Forskning och experimentell utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms läns landsting (SLL) inbjuder er att inkomma med en ansökan om deltagande i en samordnad upphandling om att inrätta innovationspartnerskap (Innovationspartnerskap) gällande patientplatser med integrerat digitalt beslutsstöd och integrerad videokamera.
SLL har under senare år haft ett behov av patientplats med integrerat digitalt beslutsstöd och integrerad videokamera för sjuka nyfödda barn. SLL har också genom grundlig marknadsundersökning, såsom skriftlig annonserad Request for Information (RFI) och hearings senast under hösten 2017, fått besked från ledande marknadsaktörer att det i nuläget inte finns en komplett och färdigställd patientplats som möter SLL:s behov, såsom en helhetslösning med innovativa lösningar för funktioner och integration mot interna IT-system m.m. Men även andra tekniska och funktionella lösningar som kräver väsentliga förbättringar utifrån befintliga patientplatser, beslutsstöd och videokameror.
Upphandlingen avser ett totalåtagande för utveckling, färdigställande, köp och leverans av patientplatser med integrerat digitalt beslutsstöd och integrerad videokamera (”Produkten”) som innehåller följande delar/funktioner:
— Patientplats
— Integrerat digitalt beslutsstöd
— Integrerad videokamera
— Integration mot interna IT-system inkl. monitordata
Den färdiga Produkten avses sedan kunna avropas genom ramavtal av bland annat följande organisationer inom Stockholms läns landsting:
— Karolinska Universitetssjukhuset
— NKS (Nya Karolinska Solna)
— Södersjukhuset AB
Ovan kan komma att utökas med hänsyn till de behov som eventuellt uppstår hos andra vårdgivare inom SLL under avtalstiden, såsom framtida behov hos Södertälje sjukhus, S:t Görans sjukhus och Danderyds sjukhus AB.
Upphandlingen är en samordnad upphandling inom landstinget och genomförs av SLL åt övriga organisationer, men upphandlingen annonseras genom Karolinska Universitetssjukhusets försorg. När det gäller kommande innovationspartnerskap kommer primärt Karolinska Universitetssjukhuset representera landstinget.
Det upphandlingskontrakt som tilldelas är i form av ett avtal om partnerskap med en eller flera leverantörer för att sedan genom ett ramavtal möjliggöra kommande avrop av en färdigställd patientplats med integrerat digitalt beslutsstöd och integrerad videokamera (slutprodukt).