296081-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaruinköp inklusive transport till hemtjänst och servicehus
Referensnummer: 20/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av dagligvaror, dvs. plock och transport av dagligvaror hem till brukare som blivit beviljad insats samt tillhandahållande av webbshop med kringtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende dagligvaruinköp inklusive transport till hemtjänst och servicehus till Lidingö stad (staden).
Målgruppen för inköpen och mottagande av leveranser är äldre personer, vilket kräver ett visst tålamod vid leveranser.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.