296143-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning
Referensnummer: KSUH21/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser nyinköp, installation, garantiservice och årlig funktionsservice och förebyggande underhåll av befintlig, i huvudsak, fastmonterad storköksutrustning. Ekerö kommun, Fastighetsenheten, förvaltar kommunens fastigheter vilka i huvudsak består av skolor, förskolor, äldreboende och kontorslokaler. Objekten finns i hela kommunen.
Utöver i underlaget angivna varor/tjänster kan även vid behov närliggande varor/tjänster komma att efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711360 Ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711420 Spishällar, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen