296155-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV och distansmöten
Referensnummer: 23.310517-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32321200 Audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbudsansökan i denna selektiva upphandling av varor och tjänster för hantering av ljud och bild, kallad AV och distansmöten.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen till totalt 1,6 miljarder SEK exklusive moms.
Ramavtalet löper under en period av 48 månader.
Ramavtalet beräknas träda i kraft tidigast den 1 juli 2022.
Kammarkollegiet kommer att bjuda in lägst 5 och högst 9 sökande till att lämna anbud. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 7 Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Sista tidpunkt för att lämna anbudsansökan är 2021-08-31 23:59.
Beslut om vilka sökanden som kommer att bjudas in att lämna anbud beräknas fattas under tredje kvartalet 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321300 Audiovisuellt material
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbudsansökan i denna selektiva upphandling av varor och tjänster för hantering av ljud och bild, kallad AV och distansmöten.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 1,6 miljarder SEK exklusive moms.
Ramavtalet löper under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft.
Ramavtalet kan användas för Avrop av angivna upphandlande myndigheter. Dessa benämns Avropsberättigade.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign för hantering av upphandlingsdokumenten och anbudsansökan.