296187-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Kläder och textilier 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKläder och textilier 2026
BeskrivningDenna upphandling syftar till köp av kläder och textilier till Region Kalmar läns tvätteri, beläget i Västervik. Upphandlingen omfattar köp av textilier såsom handdukar, bäddtextilier m.m. Med kläder avses både patientkläder för vuxna och barn samt personalkläder för anställda inom sjukvården och tandvården samt montering av chip i kläderna i utsedda produktgrupper. Regionens tvätteri, Tvätteriet i Västervik, levererar kläder och textilier internt till regionens olika verksamheter. Upphandlingen avser successiva leveranser av kläder och textilier till Region Kalmar län enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten och kommer att ligga till grund för ett kontrakt. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 33199000 Sjukvårdskläder, 39500000 Textilvaror, 39518000 Sjukhuslinne
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001