296228-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter med Tipp- och kranbilar
Referensnummer: 19/282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtalsentreprenör för transporter med tipp- och kranbilar.
Omfattning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende transporter med fordon, exempelvis tipp- och kranbilar samt likvärdiga fordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser transporter för anläggningsentreprenader inom Beställarens verksamheter utöver det som utförs av Beställarens egen fordonspark. De tjänster som är vanligtvis förekommande är transporter av schaktmassor och materiel till och från gata, park, VA och kabelarbeten. Uppdraget omfattar uppskattningsvis ca 17.000-20.000 timmar per år fördelat på olika fordon.
Det förekommer även inhyrningar av fordon per timme till andra verksamheter hos Beställaren utöver nämnda.
Behovet varierar kraftigt över året. Tillfälligtvis kan behov av upp till 20 st fordon förekomma samtidigt.
Avrop, dagtid, sker via Teknisk Service. (Gäller Jönköpings kommun).
Undantagna transporttjänster
Jönköpings kommuns egen transportverksamhet med Beställarens fordon.
Fordonstyper
Efterfrågade fordonstyper samt tillbehör redovisas i Prisfil. Leverantören skall prissätta samtliga efterfrågade fordon i Prisfilen.