296283-2023 - ResultatSverige-Härnösand: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av naturreservat och fornvårdsområden i Västernorrland
Referensnummer: 512-1839-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket har det centrala ansvaret för vård och förvaltning av Sveriges skyddade områden, länsstyrelsen är förvaltare på länsnivå för dom statligt skyddade natur- och kulturmiljöområdena. I dagsläget finns 228 naturreservat, en nationalpark och ett stort antal natura 2000 områden och fornvårdsområden i Västernorrland.
Varje år erhåller länsstyrelserna i Sverige skötsel- och förvaltningsanslag från Naturvårdsverket, detta för att bedriva förvaltnings- och skötselarbete i länen. Länsstyrelsen arbetar i sin tur med utomstående entreprenörer, som är upphandlade för att genomföra det praktiska arbetet i respektive område.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt "krav på tjänst". Uppdraget ska utföras i enlighet med förutsättningarna angivna i upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Länsstyrelsen VästernorrlandPumpbacksgatan 19871 86 HÄRNÖSANDOrganisationsnummer 202100-2445Information om länsstyrelsen Västernorrlands verksamhet finns på vår hemsida www.lansstyrelsen.se
Anbudsinbjudan
Naturvårdsverket har det centrala ansvaret för vård och förvaltning av Sveriges skyddade områden, länsstyrelsen är förvaltare på länsnivå för dom statligt skyddade natur- och kulturmiljöområdena. I dagsläget finns 228 naturreservat, en nationalpark och ett stort antal natura 2000 områden och fornvårdsområden i Västernorrland. Ytterligare information om detta erhålls på länsstyrelsens webbsida www.lansstyrelsen.se/vasternorrland.