Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Konsulter Projekterande och byggadministrativa tjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östersund. I huvudsak i Östersund men även i övriga delar av länet i mindre omfattning.
Nuts-kodSE322 Jämtlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Tjänsterna nedan som efterfrågas är konsulttjänster vid nybyggnader och ändring av byggnader och lokaler som förvaltas av Region Jämtland Härjedalen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.