296326-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Hushållsapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende vitvaror
Referensnummer: 2.2-1828-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39700000 Hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla ett ramavtal för främst leverans, men även installation, av vitvaror till hela SiS, d.v.s. till samtliga institutioner, verksamhetskontor och till huvudkontoret. SiS söker således en rikstäckande leverantör som ska kunna leverera och installera vitvaror.
Med vitvaror avses främst spisar, kylskåp, frysskåp, kombinerade kyl- och frysskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp och dammsugare. SiS köper för närvarande in vitvaror för ca 1 000 000 SEK per år, d.v.s. 4 000 000 SEK per ramavtalsperiod (4 år).
Observera att SiS inte förbinder sig att beställa en viss mängd/volym under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen