Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Ramavtal Kemiprodukter
Referensnummer: UH-2022-129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av kemiska produkter inom sina verksamheter. Syftet med upphandlingen är att skriva ramavtal med leverantör(er) kvalificerade för distribution och import av kemiska produkter i fabrikat och tillverkare som motsvarar Försvarsmaktens krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produkter som omfattas är uppdelat inom områden; Lim, Färg & lack, Tätningsmedel samt Verkstadskemi.