Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: 266/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för Resebyråtjänster, vilket innebär bokning och utfärdande av resehandlingar till samtliga reguljära färdmedel såsom flyg, tåg, buss, båt, anslutningstransporter samt hotellbokningar in- och utrikes.Tjänsten innefattar även hjälp med visum i de fall detta är nödvändigt med hänsyn till resmål. Bokningar ska kunna ske med personlig service (offline) och via självbokningssystem eller app (online). Anbudsgivaren ska tillhandahålla detaljerad resestatistik, miljöstatistik samt klimatkompensation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster, 63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen