296417-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer – Lönesystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLönesystem
BeskrivningAvtalet omfattar en helhetsleverantör som har lönesystemets funktionalitet inklusive schema- och bemanningshantering i egen regi alternativt via samarbetspartner. Detta innebär att leverantören ansvarar för integrationen mellan egna system och eventuella samarbetspartners system. Av vikt är att leverantör har stor vana att samarbeta med kunder i kommunal sektor. Leverantören ska ha erfarenhet av att hantera olika förvaltningars differentierade behov samt ha vana att hantera olika kollektivavtal. Tillhörande ansvar för andra-/tredjelinjens support omfattas av avtalet. Konsultstöd och andra volymåtaganden stipulerat i upphandlingsdokumentationen skall ses som uppskattad volym för genomförande av uppdraget. Dock ger upphandlande mydigheten inte några garantier kring dessa volymåtaganden, då det är kopplat till det faktiska behovet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84234:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72250000 System- och stödtjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara