29643-2017 - PlaneringSverige-Eslöv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling – Gestaltning av Stora torg i Eslöv.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I den av kommunstyrelsen beslutade Plan för centrumutveckling identifieras Eslövs Stora torg som hjärtat och det naturliga navet i stadskärnan. Stora torg är därför den första etappen i stadens centrumutveckling och avsikten är att påbörja projektering hösten 2017.
Eslövs kommun avser att upphandla konsulttjänst inom gestaltning i form av projekttävling. Steg 1 är en prekvalificering där kommunen tar emot intresseanmälningar som prövas av en jury för kvalificering till tävlingen enligt de kriterier som kommer att framgå av inbjudan, som kommer att annonseras här (TendSign) 20.2.2017. Besked om vilka 3 som går vidare lämnas i mars.
Steg 2 innebär att dessa 3 utvalda kontor mot ett arvode gestaltar ett förslag i linje med kommunens tävlingsprogram. Juryn bedömer därefter de 3 förslagen och utser en vinnare. Avsikten är att det vinnande förslaget för gestaltning efter förhandling med kommunen upphandlas för utveckling av förslaget och projektering av torget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen