296455-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Gjutjärnsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatugjutgods.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna förfrågan avser i huvudsak teleskopiskt gatugjutgods som skall vara konstruerad för att tåla montering i körbana, rännstensområde, gångbana.
Mindre mängd av förfrågan rör gatugjutgods som ska monteras i grönyta.
Förfrågan rör gatugjutgods av följande modeller, olika typer av brunnsbetäckningar, olika typer av ventilbetäckningar, olika typer av rännstensbrunnsbetäckningar och brandpostbetäckningar.
Merparten av förfrågan rör tredelade betäckningar (ram och lock eller ram och galler) som skall användas för montering i gatunätet eller i parkmark.
Förfrågan rör Stockholms kommun samt Huddinge kommun och Solna kommun.
I dessa kommuner använder väghållare grov asfalt med stor ballast (stenfraktion) i alla lager, även i toppskiktet.
Detta medför att teleskopiska betäckningars överdel som efterfrågas i detta förfrågningsunderlag ska ha rak kant mot asfalten.
Förfrågan berör enbart gatugjutgods som är gjutet i segjärn i kvalitet ISO 1083.
Avtalsperioden omfattar 3 år. Beräknad avtalsstart i slutet av april 2016. Om parterna är överens kan avtalet förlängas på samma villkor med maximalt 12 månader fördelat på ett eller fler tillfällen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44470000 Gjutjärnsprodukter, 44423700 Gatubrunnselement
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.