296506-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Upphandling vinterväghållning Gällivare tätort
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling vinterväghållning Gällivare tätort
Beskrivning: Anbudsförfrågan omfattar vinterväghållning i Gällivare kommun. Omfattningen framgår i detalj av handlingar enligt AFB.32. Entreprenaden är uppdelad i två vinterväghållningsområden där varje område upphandlas var för sig. Anbudsgivare kan lämna anbud på valfritt antal områden. Beställaren kommer att teckna avtal med en entreprenör per vinterväghållningsområde.
Intern identifierare: KS/2026-00235
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000