296688-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt för utveckling av Slakthusområdet, Göteborg
Referensnummer: (18/4) - 0198/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitekt med generalkonsultansvar avseende utveckling av Slakthusområdet i Göteborg som innefattar:
— Förstudie avseende strukturplan för framtida utveckling av området,
— Utveckling inom nu gällande plan av vissa befintliga byggnader för att levandegöra området under tiden den långsiktiga planeringen pågår,
— Deltagande som arkitektstöd för Higab i kommande planprogram,
— Option till deltagande som arkitektstöd för Higab i detaljplaneskedet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen