296696-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning projekt P-hus Hagastaden
Referensnummer: 18/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Genomförande av projekt P-hus Hagastaden innehåller komplicerade betongkonstruktioner och har behov av byggledningskompetens med inriktning för betongarbeten för att säkerställa att de krav som gäller för entreprenaden uppfylls och att beställarens intressen i övrigt tillgodoses på bästa möjliga sätt inom ramen för det generalentreprenadkontrakt som beställaren kommer att ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262300 Betongarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen