296701-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Företagsadministration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnare till Stambanan.com
Referensnummer: 17/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79996000 Företagsadministration
II.1.4.
Kort beskrivning
Nätverkets syfte och verksamhet finns beskrivna på hemsidan www.stambanan.com
Framtida avtal avser perioden 1.1.2019 – 31.12.2020 med rätt till två förlängningar om ett år i taget d.v.s. längst t.o.m. 31.12.2022.
Under upphandlingsperioden ställs alla frågor gällande upphandlingen skriftligt via fråga/svars-funktionen i upphandlingsverktyget Tendsign.
Observera att under vecka 28-29-30-31-32 besvaras inga frågor p.g.a. semester. Frågor som ställs under denna tid besvaras under vecka 33.
Det för köparna ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas.
Följande anbudskriterier kommer att användas: Förmåga och kvalitet i efterfrågad tjänstBedömningsgrund presenteras närmare i punkt 1.4.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79500000 Kontorshjälp, 79990000 Diverse företagstjänster, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samordnare till nätverket stambanan.com
Nätverkets syfte
Avtalstid
Avtalsförlängning ska ske skriftligt senast fyra (4) månader innan ny förlängningsperiod påbörjas.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är:Upphandlingen samordnas av Alvesta kommuns upphandlingsenhet.Alvesta kommun Org nr 212000-0639
Kontaktperson under anbudstiden
Handläggare under anbudstiden är Alvesta kommuns Upphandlare Danielle Berggren.
Förutsättningar för uppdragets genomförande
Avtal kommer att tecknas under förutsättning av att de krav som ställs på samordnare uppfylls samt att det pris som lämnas för uppdragets genomförande ligger inom de budgetramar som finns för uppdragets genomförande.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som förenklad upphandling enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Sista anbudsdag och anbudets giltighet
Inlämnande av anbud ska ske senast den 7.9.2018.Anbudet ska i 90 dagar efter sista dag för anbud.
Oklarheter avseende upphandlingsdokument
Kompletterande upplysningar lämnas genom fråga-svars funktionen i TendSign. Kompletterande upplysningar om upphandlingsdokumenten lämnas ut senast 6 dagar före sista anbudsdag. Eventuella frågor med anledning av upphandlingsdokument bör sålunda ställas i god tid dessförinnan. Frågor avseende upphandlingsdokument ställs via TendSign eller direkt till angiven handläggare. I det fall upphandlingsdokument erhålls på annat sätt än direkt via TendSign åligger det anbudsgivaren att själv hålla sig uppdaterad om eventuella kompletteringar. Observera att under vecka 28-29-30-31-32 besvaras inga frågor p.g.a. semester. Frågor som ställs under denna tid besvaras under vecka 33.
Bedömning av anbud: Anbudskvalificering
En förutsättning för att utvärdering ska kunna ske är således att anbudet är lämnat och har besvarats i enlighet med upphandlingsdokumentet, att anbudsgivaren bedöms vara kvalificerad samt att obligatoriska krav (ska-krav) uppfyllts.
Bedömning av anbud: Utvärderingsfasen
Följande anbudskriterier kommer att användas: Förmåga och kvalitet i efterfrågad tjänst.
Bedömningsgrund presenteras närmare i punkt 1.4.1.