Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal storköksutrustning och service II.
Referensnummer: 17/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för inköp av ett heltäckande sortiment av storköksutrustning inklusive installation och service av storköksutrustning. Akuta åtgärder ska kunna utföras årets alla dagar, alla tider på dygnet. Ramavtal kommer att tecknas med AB Ängelholmslokaler och Ängelholms kommun. Planerad avtalsstart är 1.2.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39700000 Hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711360 Ugnar, 42000000 Industrimaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal omfattande att för upphandlad leverantör leverera storköksutrustning samt installation, service och avhjälpande underhåll av storköksutrustning för AB Ängelholmslokaler och Ängelholms kommun.
Avhjälpande underhåll ska kunna utföras årets samtliga dagar förutom de arbetsfria dagarna. Dock ingår i uppdraget att kunna utföra akuta åtgärder årets samtliga dagar och samtliga tider på dygnet.
Inköpsvolymerna för de upphandlande myndigheterna har för åren 2015 resp. 2016 varit ca 6 000 000 SEK resp. ca 2 000 000 SEK.
Avrop med en beräknad kostnad överstigande 2 000 000 SEK kommer att upphandlas utanför detta ramavtal.