296767-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Byggkonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult projektering Visborgsområdet
Referensnummer: 19/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I den fördjupade översiktsplanen för Visby som fastlades 2009, redovisades plan för en ny stadsdel, Visborg. Området tillhörde tidigare Gotlands regemente P18 som avvecklade 2004 och är totalt ca 450 hektar.
Inom Visborgsområdet redovisades en utbyggnadsvolym om ca 4 000 bostäder samt ca 40 000 kvm för verksamheter av olika slag. Bebyggelsen är fördelad på fem delområden och tänkta att genomföras i olika etapper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Generalkonsult för förprojektering och projektering av Visborgsområdet.