See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hantverkartjänster
Beskrivning: Söderköpings kommun handlar nu upp ramavtal (baserade på ABT 06) för hantverkstjänster som ska utföras på kommunens fastigheter. Detta är en delad upphandling, vilket gör det möjligt att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden (kategorier), vilka anbudsgivaren själv väljer. Kommunens uppdrag är att erbjuda kommuninvånarna samhällsnytta på olika sätt, vilket innebär att de fastigheter som ägs och nyttjas för dessa ändamål behöver vara ändamålsenligt rustade. Behovet som ramavtalen ska täcka avser dels underhållsarbeten och mindre investeringar för samtliga uppställda kategorier, dels akuta åtgärder, med avseende på kategorierna luft, el och VS, för vilka inställelsetider krävs. Ramavtalets avtalstid är maximalt fyra år, inklusive förlängningsoptioner. Kommunen strävar i dagsläget efter besparingar och kostnadseffektivitet, vilket kräver leverantörer med arbetssätt och metoder som främjar dessa mål. Avrop från ramavtal kommer att göras utifrån dels rangordningsprincipen och dels förnyad konkurrens. Mer om detta går att läsa i upphandlingsdokumenten. CPV-koder är inte uteslutande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bygg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97437:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Måleri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97437:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45442000 Påstrykning av skyddsöverdrag, 45432200 Väggbeklädnad och tapetsering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Luftbehandlingsarbeten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97437:Lot:3
Huvudklassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: El
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97437:Lot:4
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: VS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97437:Lot:5
Huvudklassificering (cpv): 45330000 Rörmokeriarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45332000 VA- och dräneringsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Golv
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97437:Lot:6
Huvudklassificering (cpv): 45432100 Golvläggning och beläggning