296863-2020 - ResultatSverige-ESKILSTUNA: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvärderingstjänster
Referensnummer: 2020-2243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utvärderingstjänster är av stor vikt för Energimyndigheten. Omfattningen handlar om att bistå Energimyndigheten med utvärderingar, bl.a. i syfte att öka kvaliteten och förbättra genomförandet av myndighetens satsningar inom dess verksamhetsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning och syfte
Efterfrågat kontraktsområde omfattar utvärderingar av myndighetens insatser i form av program, projekt och andra satsningar inom dess verksamhetsområde.
Uppdragen inom detta område kan vara större uppdrag inriktade på genomförande av fullständiga analyser av en insats, eller mindre uppdrag gällande delar av och/eller underlag till analyser.
Energimyndigheten förbehåller sig rätten att upphandla utanför ramavtalet om upphandling sker i samverkan med andra organisationer eller länder; vid sådana uppdrag som ställer krav på särskild kompetens.
Sista anbudsdag
2020-03-27 23:59