296880-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling Potatis och morötter.
Referensnummer: UE/160141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstiget ämnar att upphandla Potatis och morötter.
Värdet på upphandlingen beräknas till ca 3 000 000 SEK baserat på 2015 års inköpsvolymer/behov.
Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Leverans sker enligt bilaga 3, leveransadresser.
Upphandlingens syfte är att tillgodose landstingets behov av Potatis och morötter under avtalsperioden. Landstingets målsättning är att köpa in varor/tjänster med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av Potatis och morötter.