296881-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling Färsk frukt och grönt.
Referensnummer: UE/160020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Värmland ämnar upphandla Färskt frukt och grönt. Avtalsstart är beräknat till 1.11.2016. Värdet för upphandlingen inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 7 500 000 SEK baserat på 2015 års inköpsvolymer/behov.
Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Leverans sker enligt bilaga 3, leveransadresser.
Landstingets målsättning är att köpa in varor/tjänster med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av färskt frukt och grönt.