296952-2019 - ResultatSverige-Örebro: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: 18RS9111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ekonomiadministrativt system med följande funktionalitet;
• Inköp, beställning och fakturahantering
• Läkemedelsbeställningar
• Grundredovisning
• Kundreskontra
• Leverantörsreskontra
• Anläggning- och fastighetsreskontra
• Uppföljning
• Budget och prognos
• Projektredovisning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48700000 Verktygsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen