297030-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för konstruktion av fyrfundament i arktisk maritim miljö
Referensnummer: 21-02664
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser konstruktion av fyrfundament i arktiskt maritim miljö. För uppdraget kommer resurserna konstruktör och ritare att krävas.
Den här upphandlingen genomförs på grund av att den förra upphandlingen av konsult för konstruktion av fyrfundament med dnr 20-04632 avbröts med hänvisning till brister i förfrågningsunderlaget. Se Administrativa föreskrifter AUA.21 för förteckning över förändringar i AF-delen.
Upphandlingsföremål
Uppdraget avser konstruktion av fyrfundament i arktiskt maritim miljö. För uppdraget kommer resurserna konstruktör och ritare att krävas.Konstruktör:Utför hållfasthetsberäkningar av
Stabilitet
Konstruktion
Utför mängdberäkningarVäljer:produktionsmetod
Ritare:Tar fram:
BygghandlingArmeringsritningDetaljritningarModellfiler
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utför mängdberäkningar
Väljer:produktionsmetod