297059-2019 - ResultatSverige-Täby: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Markprojektering, geotekniska undersökningar och landskapsarkitekter
Referensnummer: KFA 2019/36-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar bl.a.:
• Markprojektering
• Geotekniska undersökningar
• Inmätningar
• Projektering yttre VA
• Landskapsarkitekt
Uppdrag kan komma att avse projektering av mark vid nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens objekt vilket är lokaler eller förvaltad egendom t.ex. förskolor, skolor, idrottsanläggningar, kultur – och fritidslokaler.
I respektive avrop kommer det framgå vilken/vilka konsulttjänst/-er som efterfrågas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 71353000 Markmätningar, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen