297062-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Tjänster för olje- och gasindustrin
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2023 Drift och service biogasanläggning
Referensnummer: SBF 2023-415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
76000000 Tjänster för olje- och gasindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Till Bodens kommuns biogasanläggning avser kommunen att upphandla en leverantör för drift och skötsel samt reservdelar genom att leverantören tillhandahåller en reservdelslista. Ramavtalet löper under maximalt 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34320000 Mekaniska reservdelar utom motorer och motordelar, 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning, 76000000 Tjänster för olje- och gasindustrin, 76100000 Tjänster utförda av fackmän för gasindustrin, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen