297068-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodsmittescreening och annan infektionsserologi
Referensnummer: 2022-O000771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lösning för analyser avseende blodsmittescreening och annan infektionsserologi
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124000 Utrustning och artiklar för diagnostik och radiodiagnostik, 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124131 Reagensremsor, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 85111810 Blodanalys, 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier, 85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lösning för analyser avseende blodsmittescreening och annan infektionsserologi som ska kunna anslutas till befintlig automationsbana på anvisad yta.
Volym ca 167.000 analyser per år.