297070-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Samarbetspartner för projektering och materialförsörjning till IT-utrymmen
Referensnummer: FM2022-24167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett återkommande behov av projektering och leverans av material/komponenter inom området IT-utrymmen. Behovet gäller över hela riket och därmed involveras samtliga IT-driftutrymmen. Livslängden på IT-driftutrymmen sträcker sig normalt över en tid om 10-20 år.
Försvarsmaktens mål är att genom ett ramavtal med en Leverantör skapa förutsättningar för projektering och leverans av material/komponenter inom området IT-utrymmen genom materialförsörjning, service/underhåll och garantiåtaganden. Ramavtalet omfattar uppdrag av IT-utrymmen som redan befinner sig i full drift men även uppdrag som uppkommer vid en nybyggnation av IT-utrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51000000 Installation (utom programvara), 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51200000 Installation av mät-, kontroll-, test- och navigeringsutrustning, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen