Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtkompressionsutrustning
Referensnummer: RS/221172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Hjärtkompressionsutrustning till ambulanssjukvården.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33170000 Anestesi och återupplivning, 33172000 Apparatur för anestesi och återupplivning, 33172200 Utrustning för återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat behov under avtalsperioden är 40 st hjärtkompressionsutrustningar (återinvestering av 13 st samt nyinvestering av 27 st hjärtkompressionsutrustningar).