297115-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Oskadliggörande av vapen och ammunition
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destruktion och återvinning av vapendelar
Referensnummer: 943-A199.498/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90523100 Oskadliggörande av vapen och ammunition
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom den verksamhet som Polismyndigheten bedriver uppkommer materiel som behöver destrueras, d.v.s. materielen får inte återanvändas även om det skulle vara möjligt. Det destruerade materialet ska i den mån det är möjligt materialåtervinnas t.ex. genom tillvaratagande av de ingående materialen i metallskrot eller energiåtervinnas genom förbränning av trä och plaster osv.