297185-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högtrycksspolning, slamsugning och rörnätsinspektion
Referensnummer: KSTFU 2021 72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Högtrycksspolning och slamsugning
Underhållsspolning enligt spolplan samt planerat underhåll i form av slam- och sandsugning av pumpstationer, brunnar och magasin
Vid akuta händelser (avloppsstopp, pumpstationshaveri etc.) ska fordon av efterfrågat/ motsvarande typ kunna vara på plats i Upplands Väsby inom 1 timme efter avrop. I det fall inte fordonet infinner sig inom 1 timme räknat från beställningen så äger beställaren rätt att anlita annan entreprenör varvid eventuell merkostnad för beställaren att anlita annan entreprenör skall betalas av entreprenören.
Högtrycksspolning och slamsugning,
Arbetet med spolning inför områdesfilmning ska samordnas med planering och genomförande av områdesfilmning. Spolning och efterföljande rörnätsinspektion ska utföras under normal arbetstid under perioden april-oktober. Planering samt tidplan för spolning och efterföljande områdesfilmning ska efter kontraktstecknande upprättas i samråd med beställaren. Till deluppdrag 2 används med fördel fordon typ 1B för att minimera transporter.
Rörnätsinspektion
Rörnätsinspektion omfattar dels filmning inför planerad åtgärd, dels för identifiering av funktionsproblem samt i samband med besiktning av nylagd VA-ledning.
Rörnätsinspektion omfattar områdesfilmning av spill- och dagvattenledningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten, 90400000 Avloppshantering, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen