297186-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Städtjänster för Skola och Förskola, Äldreomsorg, Stadshuset samt Växhuset
Referensnummer: FN 2021/00209-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser städtjänster inom verksamheterna Skola och Förskola, Äldreomsorg, Stadshuset samt Växhuset inom Västerås stad
Upphandlingen består av 5 områden:
— Område 1: Skolor och Förskolor (1.1, 1.2, 1.8)
— Område 2: Skolor och Förskolor (1.3, 1.7)
— Område 3: Äldreomsorg (3.1, 3.2)
— Område 4: Stadshuset (2.4)
— Område 5:Växhuset (2.5)
Varje område utvärderas var för sig.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 229 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 omfattar Skolor och Förskolor (Omr. 1.1, 1.2, 1.8)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokument
Område 2 omfattar Skolor och Förskolor (Omr. 1.3, 1.7)
Del nr: 2
Område 3 omfattar Äldreomsorg (Omr. 3.1, 3.2)
Del nr: 3
Område 4 omfattar Stadshuset (Omr. 2.4)
Del nr: 4
Område 5 omfattar Växhuset (Omr. 2.5)
Del nr: 5