See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Andningshjälpmedel
Beskrivning: BEHOV OCH OMFATTNING Upphandlande myndighet har behov av andningshjälpmedel, främst för hemsjukvård. Upphandlingen avser leverans av andningshjälpmedel och omfattar huvudprodukter samt alla tillbehör och reservdelar till dessa. Behovet beräknas till 94 MSEK under hela avtalsperioden för samtliga delområden. Upphandlingens takvolym är 120 MSEK.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Respirator/ventilator vuxen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Adaptiv servoventilator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Auto CPAP med inställningsbar utandningslättnad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Bi-Level PAP S/T
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Auto Bi-Level PAP
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Bi-Level PAP S/T avancerad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Helmask för (oronasal mask) CPAP
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Näsmask och näskuddemask för CPAP
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Syrgaskoncentrator lågflöde
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Syrgaskoncentrator normalflöde
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Syrgaskoncentrator högflöde
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Syrgaskoncentrator bärbar utökade steg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Inhalator stationär vuxen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Inhalator stationär barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Inhalator portabel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Inhalator portabel speciella läkemedel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Respirator/ventilator barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Bi-Level avancerad barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Hostmaskin
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Andningsmuskeltränare (PEP/RMT) (avancerad)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Slemsugar (portabel och stationär)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Inhalator för inkoppling till slangkrets för CPAP/BIPAP/respirator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Andningsmuskeltränare (PEP-pipa/flöjt enkel) inkl. motstånd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Syrgaskoncentrator portabel/stationär
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Syrgaskoncentrator bärbar färre steg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: CPAP barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Bi-Level PAP S/T avancerad med batteri och MPV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Bi-Level PAP S/T avancerad med batteri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102042:Lot:7