297195-2020 - ÄndringSverige-Nyköping: Zoologiska tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Katthem- transport och förvaring av katt.
Referensnummer: 282-3602-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77400000 Zoologiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställare och tillika upphandlande myndighet är Länsstyrelsen i Södermanlands län,
Mer information finns på Länsstyrelsens hemsida
Omfattning
Upphandlingen omfattar två delar, infångning, transport och förvaring av katter samt en del med bara infångning och transport av katter. Upphandlingen ska täcka behovet infångning, transport och förvaring, i hela Södermanlands län utifrån beslut grundade på gällande djurskyddslag och lagen om tillsyn över hundar och katter.