297250-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor
Referensnummer: 2021-16825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården har idag ca 170 st Sjuksköterskor samt ett antal timvikarier anställda vid häkten och anstalter. Tjänsten som upphandlas innebär att vid behov av tillfällig bemanning bidra med sjuksköterskor för att Kriminalvården ska kunna säkerställa god hälsa för intagna klienter. Tillfällig bemanning kan tex behövas vid sjukdom, semester, utbildning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.4.