297361-2018 - ResultatSverige-Linköping: Zoologiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal djurhem mm
Referensnummer: 106-4424-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77400000 Zoologiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar djurhem för hundar, katter, hästar och övriga sällskapsdjur.
Även transport av djur kommer att upphandlas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen ska täcka upp behovet av hämtning och förvaring av hund, katt och andra sällskapsdjur
Inklusive häst i hela Östergötlands län utifrån beslut grundade på djurskyddslagen och tillsynslagen.
Upphandlingens delområden per djurslag är:
Hämtning och vid behov infångande samt transport
Uppstallning
Hämtning och vid behov infångande samt transport och uppstallning