Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar webutveckling, design och interaktionsdesign i form av projekt och resurs för beställarens egenägda domäner men också för andra interna och externa, interaktiva plattformar. Exempel på tjänster som omfattas av uppdraget är användaranpassad visuell design och interaktionsdesign, förbereda, utföra och analysera användartest m.m. All tjänster ska utföras med hög tillgänglighet.