297430-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – 1 Upphandling avseende Processledare för arbete med regional ekosystembaserad havsförvaltning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel1 Upphandling avseende Processledare för arbete med regional ekosystembaserad havsförvaltning
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att tillhandahålla processledare som kan stödja Havs- och vattenmyndigheten i att etablera och vidareutveckla arbetet i nya områden samt stödja samverkansprocesser i områden där arbetet redan pågår. Uppdraget omfattar även att bidra till att utveckla en struktur och ett arbetssätt för introduktion och etablering av ytterligare områden i arbetet med regional ekosystembaserad havsförvaltning.
Intern identifierare2026-001360
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling avseende Processledare för arbete med regional ekosystembaserad havsförvaltning