Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende fastighetsdrift för länsresidenset och f.d Cellfängelset i Umeå
Referensnummer: 0128/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV genomför upphandling avseende tillsyn, skötsel, felavhjälpande underhåll och planerat underhåll för fastigheterna länsresidenset och fd. cellfängelset i Umeå. Kontraktet är på 2 år med möjlighet till förlängning upp till ytterligare 4 år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 75123000 Fastighetsförvaltning, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning, 79993100 Tjänster för drift av anläggning, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SFV genomför upphandling avseende tillsyn, skötsel, felavhjälpande underhåll och planerat underhåll för fastigheterna länsresidenset och fd. cellfängelset i Umeå.