297475-2022 - ResultatSverige-Växjö: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plantskoleväxter
Referensnummer: 2022-00025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av plantskoleväxter för park- och naturavdelningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av träd, buskar, häck och landskaps växter, barrväxter, fruktträd och bärbuskar och klätterväxter och rosor m.m.