Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pist/spårmaskin
Referensnummer: UH-2022-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun avser upphandla en fabriksny pist/spårmaskin av senaste årsmodell för att ersätta kundens befintliga pist/spårmaskin.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114000 Specialfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 37480000 Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning, 43500000 Bandburna fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den upphandlade pist/spårmaskinen med tillhörande utrustning ska användas för spårdragning och preparering av skidspår samt preparering av mindre skidbackar i Skellefteå. Den kommer även att användas för att preparera underlaget i skid-/snowboardpark. Maskinen kommer framför allt att användas på vitbergsområdet i Skellefteå.
Kundens befintliga pist/spårmaskin ska avyttras och vinnande leverantör ska ta denna maskin i inbyte vid köp av ny pist/spårmaskin. Anbudslämnare ska ange sitt inbytespris för kundens befintliga maskin i utvärderingsmodellen.
Utöver inköp av en ny maskin så omfattar upphandlingen även service och reparationer i enlighet med den omfattning som framgår av upphandlingsdokumenten.