Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession Kaffebarer
Referensnummer: SDA 2019-00614
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av två kaffebarer belägna på Stockholm Arlanda Airport. Utförliga krav för verksamheten framgår ur bilaga Kravspecifikation Kaffebarer. Swedavia avser att teckna ett (1) Koncessionsavtal med en (1) Koncessionshavare för driften av båda kaffebarerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen